Menu Zamknij

Początek Wszystkiego

Zawsze podziwiałem Wszechświat za jego umiejętność prostego rozpoczynania rzeczy. Weźmy taki początek Wszystkiego. Czy to było coś skomplikowanego? Skądże znowu. Po prostu się rozpoczął. I tyle. A ja, zanim wreszcie rozpocząłem ten oto pierwszy wpis na moim nowym blogu, zdążyłem zrobić kawę, przeglądnąć Internet, posprzątać w składziku, zrobić prowizoryczny karmnik dla ptaków oraz wypić już zimną kawę, o której zapomniałem. Biorę zatem przykład z ciebie, Wszechświecie, i po prostu zaczynam.

Cześć wszystkim!

Nazywam się Bartek i jestem z zawodu astronomem. Mieszkam w Krakowie i pracuję w Obserwatorium Astronomicznym UJ na Bielanach. Specjalizuję się w gwiazdach, które obserwuję przez teleskopy tu na miejscu oraz za granicą. Na zdjęciu poniżej jestem przy teleskopie o średnicy jednego metra, na Słowacji. Od ponad dekady poświęcam wolny czas na popularyzację astronomii. Możliwe więc, że część z Was, drodzy Czytelnicy, napotkała się na prowadzone przeze mnie pokazy nieba pod Wawelem, oprowadzanie wycieczek, wykłady popularnonaukowe lub teksty w gazetach i Internecie. Tych ostatnich nazbierało się już trochę, lecz są rozsiane po różnych magazynach oraz mediach społecznościowych. Pisałem zarówno pod swoim nazwiskiem, jak i pod pseudonimem: Al Ganonim. Ten blog jest miejscem, w którym chciałbym skonsolidować moje artykuły, newsy i zdjęcia.

Zasadniczy podział materiałów na tym blogu będzie taki:

1. Newsy o bieżących wydarzeniach, które są opisane niemal wyłącznie w astronomicznej prasie kuluarowej (na przykład obecnie trwa rozbłysk obiektu o niezidentyfikowanej naturze, prawdopodobnie hipernowej, której błysk gamma ominął Ziemię tydzień temu).

2. Wpisy o współczesnej pracy astronoma, czyli #astronomiaodkuchni. Tu pojawią się relacje z moich wyjazdów zawodowych (obserwatoria w USA, RPA, Słowacji, czy w Ułan Bator), bieżących działań oraz przykład komentarze i przypadkowe odkrycia (gwiazdy zmienne, migrujące plamy gwiazdowe i inne takie).

3. Artykuły popularnonaukowe o ewolucji gwiazd, czarnych dziurach, radiogalaktykach, układach kontaktowych gwiazd, planetach i wszystkim, co akurat przeleje się z pióra na papier. Poza tym, jeśli chcesz abym napisał o czymś konkretnym, zaproponuj to w komentarzu poniżej. Prędzej czy później podejmę się Twojego tematu.

Ponieważ wiele z moich materiałów rozsianych jest po Sieci, pozwolę sobie od czasu do czasu na przepisanie ich tutaj w nowszej formie, wraz z zaktualizowaną treścią. Jeśli zobaczysz artykuł lub zdjęcie, który wydają się być znajome, jest szansa, że będzie to mój content z przeszłości. Jak na przykład takie astrofoto, które wykonałem dwa lata temu na Słowacji:

Tym niemniej, większość publikowanych tu tekstów będzie czymś zdecydowanie nowym. Zachęcam do zadawania pytań, proponowania tematów oraz dzielenia się swoimi przemyśleniami. A jeśli ktoś preferuje pocztę konwencjonalną, można wysyłać do mnie listy pod adres:

Bartłomiej Dębski
Obserwatorium Astronomiczne UJ
ul. Orla 171
30-244 Kraków

Bardzo się cieszę z podjętych przeze mnie kroków i założenia tego bloga. Pchnęło mnie to do przywrócenia swojej aktywności w Internecie po paromiesięcznej przerwie. Teraz można mnie spotkać też na Twitterze@astrograf, Steemit: @debski oraz na Mikroblogu Wykop.pl@Al_Ganonim.

Podaj dalej!