Menu Zamknij

Astronomiczna wiosna 2021

W tym roku równonoc wiosenna nastąpi 20 marca (sobota) o godz. 9:37 UT, tj. 10:37 rano, czasu polskiego.

Dokładnie o tej porze Słońce prześlizgnie się przez równik niebieski i zacznie wędrować po północnej półkuli nieba. Dla mnie osobiście jest to dzień zwycięstwa, bowiem deklinacja Słońca wreszcie osiąga magiczną wartość, dzięki której nasza płonąca* kula** gazowa*** oddalona o miliony mil nie lampi mi po oczach jak pracuję przy oknie.

Jeśli ktoś będzie chciał spróbować szczęścia w polowaniu na wschodzące Słońce 20 lub 21 marca, to około 4:45 zobaczy na południowo-wschodnim horyzoncie bladą, żółtawą kropkę. To Saturn. Kwadrans później wschodzić będzie w tym samym miejscu Jowisz, a około 5:30, tuż przez wschodem Słońca, wyłoni się tamże Merkury. Wenus będzie przytulona do tarczy Słońca, wiec nie będzie można jej wtedy zobaczyć.

Astrologów ucieszy fakt, że w okolicy tego dnia Słońce faktycznie zacznie znajdować się na tle gwiazdozbioru Ryb (co, jak twierdzą, ma miejsce między 19 lutego a 21 marca, no ale kto by się przejmował precesją). Jeśli zaś chodzi o wymienione wcześniej planety, to Saturn z Jowiszem będą tunelować przez Zdziwionego Koziorożca, a Wodnik będzie grał Merkurym w zośkę.

Wszystkim amatorom niewysypiania się śpieszę donieść, że zmiana czasu nastąpi w następny weekend. W noc 27/28 marca (tj. tradycyjnie sobota/niedziela) pozwolimy naszym zegarkom przestawić się automatycznie z 2:00 na 3:00.

Astronomiczna wiosna przyniesie ze sobą pierwszą, prawdziwie wiosenną pogodę, chociaż ta będzie ociągać się z nadejściem jeszcze przez tydzień.

Ze słonecznymi pozdrowieniami!

Bartłomiej

* płonąca termojądrowo
** w pierwszym przybliżeniu
*** gazu zjonizowanego

Podaj dalej!